הצעצועים של אור טויס

המדריך השלם לבחירה נכונה של צעצועים לתינוקות

איך נבחר אילו מתנות וצעצועים מתאימות לילד שלך?

מאמר זה מציע כמה רעיונות לבחירת צעצועים שיגדלו עם ילדכם, יאתגרו אותו ויטפחו את כישורי החשיבה, הפיזית, השפה והחברתית רגשית.
תינוקות הם חוקרים קטנים שלומדים על ידי עשייה. המשחק נותן לתינוק הזדמנות מצוינת לפתח ולתרגל מיומנויות חדשות בקצב שלהם על ידי מעקב אחר תחומי העניין הייחודיים שלהם.
הצעצועים שיש לתינוק שלך יכולים לעצב את התפתחותה בדרכים שונות וחשובות.

צעצועים לתינוקות

אמנם זה נראה כאילו בחירת צעצועים לפעוטות צריכה להיות קלה ופשוטה, אך כשאתה נכנס היום לחנות צעצועים, הדבר היחיד שקל להרגיש זה המגוון העצום. יש המון צעצועים שפותחו עבור הצרכנים הקטנים . כיצד תבחר אילו מתאימים לתינוק? איך תוכלו לדעת איזו איכותי ואילו יחזיקו מעמד ?
מה יעסיק את ילדך יותר מכמה ימים או שבועות?
להלן כמה רעיונות לבחירת צעצועים שיגדלו עם ילדכם, יאתגרו אותו ויטפחו את התפתחותו הכללית (כישוריי החשיבה, הפיזית, השפה והחברתית-רגשית).

טיפים לבחירת צעצועים לתינוקות

בחר צעצועים בהם ניתן להשתמש במגוון דרכים ואפשרויות
בדרך כלל תינוקות אוהבים לפרק ולהרכיב, לשלוף, להכניס ולהוציא.

בחר\י צעצועים שהם "פתוחים" במובן זה שילדך יכול לשחק איתם משחקים רבים ושונים פתוחים הכוונה לצעצועים שאפשר לעשות איתם כמה וכמה אפשרויות לפיתוח הדימיון.
לדוגמה, ניתן להשתמש בצעצועים מעץ או לבנים (אבני בניה) מפלסטיק כדי ליצור כביש, גן חיות, גשר או חללית. צעצועים כאלה מעוררים את דמיונו של ילדכם ועוזרים לו לפתח כישורי פתרון בעיות וחשיבה הגיונית. דוגמאות: קוביות עץ , וצעצועים למשחקי חול ומים גם בצק ופלסטלינה יכולים להתאים.

חפש\י צעצועים שיגדלו עם ילדך.
כולנו חווינו רכישת צעצוע שילדנו משחק איתו במשך יומיים ולעולם לא נוגע בו יותר.
את\ה יכול\ה לחסוך את המצב הזה על ידי חיפוש צעצועים שיכולים להיות מהנים בשלבי התפתחות שונים.
לדוגמא, חיות פלסטיק קטנות מהנות עבור תינוק צעיר שעשוי להכין עבורן חווה וגן חיות , ואילו תינוק בוגר יכול להשתמש בהן כדי לספר סיפור שהוא ממציא.
דוגמאות: חיות צעצוע מפלסטיק ודמויות פעולה, בתי בובות לתינוקות, רכבות ומשאיות אשפה (וכלי רכב אחרים),בובות ועוד.

 

בחר\י צעצועים המעודדים חקר ופתרון בעיות.
משחק נותן לילדים את ההזדמנות לתרגל מיומנויות חדשות שוב ושוב. צעצועים שנותנים לילדים אפשרות להבין משהו בעצמם או עם מעט אימון ותרגול בונים את כישורי החשיבה הלוגיים שלהם ועוזרים להם להפוך לפותרי בעיות.
הם גם עוזרים לילדים לפתח מיומנויות של קשרים מרחביים (הבנת האופן שבו הדברים משתלבים זה בזה), תיאום עין-יד ומוטוריקה עדינה (באמצעות השרירים הקטנים בידיים ובאצבעות).
דוגמאות: פאזלים, בלוקים, קוביות , חומרי יצירה כמו חימר, צבע, עפרונות צבעים או בצק משחק, משחקי התאמה וסידור.

 

חפש\י צעצועים שמעוררים את הדמיון של ילדך.
במהלך השנה השלישית של ילדך, היצירתיות שלו ממש ממריאה מכיוון שהוא מסוגל כעת לתפוס את תפקידו של מישהו אחר (כמו מלך) ולדמיין שמשהו (כמו קוביית עץ) הוא בעצם משהו אחר (כמו חתיכת עוגה) .

חפש\י צעצועים שילדך יכול להשתמש בהם כשהוא מפתח סיפורים ומספר אותם. משחק העמדת פנים בונה מיומנויות שפה ואוריינות , מיומנויות לפתרון בעיות ויכולת השלמת רצף (לשים אירועים בסדר הגיוני).

דוגמאות: תחפושות , משחקי דימון, כמו גדולים, משחקי מטבח ואוכל, דמויות פעולה, צעצועי חיות ובובות, רכבות ומשאיות, בתי בובות , כלי מטבח וכל מה שדמיון ילדכם יכול להמציא !

תנו לילדכם את ההזדמנות לשחק עם צעצועים שנראים כמו הדבר האמיתי.
התינוק שלך מתחיל להבין איך דברים פועלים – כמו שלטי טלוויזיה או מתגי תאורה. הוא גם מעוניין לשחק עם הדברים ה"אמיתיים ", כמו טלפון הסלולרי ,שלט לטלוויזה ומפתחות רכב , כי הוא להוט להיות גדול ויכול כמו ההורים.
צעצועים כאלה עוזרים לילדים לפתור בעיות, ללמוד יחסים מרחביים (איך הדברים משתלבים זה בזה) ולפתח מיומנויות מוטוריות עדינות (שימוש בשרירים הקטנים בידיים ובאצבעות).

דוגמאות: כלים ואוכל מפלסטיק, מפתחות צעצועים, טלפון צעצוע, בגדי לבוש, כלי נגינה, מטאטאים וכלי ניקיון המתאימים לילדים,

חפש\י צעצועים המעודדים את ילדך להיות פעיל.

תינוקות מעל גיל שנה עושים כל מיני טריקים פיזיים מכיוון שהם מרגישים חזקים ובטוחים יותר בגופם. התפקיד שלנו הוא להיות קהל מעריך על הישגי המשחקים של הקטנטן שלך!

חפשו צעצועים המסייעים לילדכם לתרגל מיומנויות גופניות עכשוויות ולפתח חדשים.
דוגמאות: כדורים בצורות ובגדלים שונים, תלת אופן או קטנועים תלת-גלגליים (עם ציוד מגן מתאים קסדה חובה), ערכות באולינג מפלסטיק, מתקן כדורסל לפעוטות, צעצועי משיכה (למשל, צעצועים שילדך יכול למשוך בחוט או מכוניות פול בק), עגלה סופר מרקט או עגלת בובה
כלי גינון וכלי ים לחפור ולגרוף איתם ועוד.

חפשו צעצועים שמטפחים משחק בין-דורי.
בעוד מבוגרים וילדים יכולים לשחק כמעט כל דבר ביחד, ישנם כמה צעצועים המיועדים להשתתפות מבוגרים. ככל שילדך מתקרב לגיל 3 שנים ומעלה,
משחקי לוח מוקדמים – הכוללים שימוש בזיכרון של אדם או משחקי לוח פשוטים שאינם דורשים קריאה – הם מהנים לכל הגילאים. שקול לפתוח "ליל משחק משפחתי" בערבי שישי למשל כשכולם משחקים יחד. משחקי חברה מעודדים מיומנויות ספירה, התאמה וזיכרון, כמו גם מיומנויות הקשבה ושליטה עצמית (כאשר ילדים לומדים להקפיד על הכללים והחוקים).
הם גם מטפחים מיומנויות שפה ובניית מערכות יחסים. יתרון חשוב נוסף הוא ללמד את הילדים שגם הפסד זה בסדר וכיצד להתמודד עם הפסד.

 

שאלות נפוצות על בחירת צעצועים לתינוקות

האם יש יתרונות לצלילים, אורות ומוסיקה?
צעצועים רבים לתינוקות מלאים בכפתורים, מנופים, אורות, מוסיקה וכו '. לעיתים קרובות צעצועים אלה משווקים כ"התפתחותיים "מכיוון שלצעצוע יש כל כך הרבה פונקציות שונות.
לרוע המזל, לעיתים קרובות יש לכך השפעה הפוכה עבור הילד. ככל שצעצוע עושה יותר,
כך ילדכם צריך לעשות פחות. אם ילדכם יכול לשבת ולראות את הצעצוע "מככב", סביר להניח שהוא משעשע יותר מאשר חינוכי. בנוסף, צעצועים אלה עלולים לבלבל את הילד הלומד סיבה ותוצאה.
אם צעצוע מתחיל לנגן מוזיקה באופן אקראי, או שלא ברור איזה כפתור גרם לאורות להתחיל להבהב, אז ילדכם אינו לומד איזו מפעולותיו (הסיבה) הפיקה את האורות והמוסיקה (האפקט).
בקיצור, הצעצועים השימושיים ביותר הם אלה שדורשים את הפעולה הרבה ביותר מצד ילד צעיר.

האם צעצועים יכולים למעשה "להפוך את התינוק שלי לחכם יותר", כפי שטוענים לעתים קרובות באריזות ובפרסומות?
להמשיך בזהירות. לא הוכח כי מרבית המוצרים הטוענים טענות אלו מגבירים את האינטליגנציה של ילדים. למעשה, לרוב כלי הלימוד הטובים ביותר. זכרו, ככל שילדכם צריך להשתמש במוח ובגופו בכדי לפתור בעיות ולפתח רעיונות משלו, כך הוא לומד ומתפתח יותר.

כדורסל לילדים

or toys

 

 

One thought on “המדריך השלם לבחירה נכונה של צעצועים לתינוקות

  1. נושא מעניין אני תמיד מנסה לרכוש צעצועים לתינוקות שלי עם ערך מוסף

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.